Prof. Kleiber: upowszechnianie nauki jest sztuką trudną


Popularyzacja nauki jest sztuką trudną do opanowania. Działalność serwisów popularnonaukowych tak znaczących mediów jak Polska filia Prasowa jawi się jako absolutnie kluczowa - ocenia prof. Michał Kleiber w przeddzień finału V edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego z wykorzystaniem PAP wspólnie z ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego.

element wzrostu nabłonka naczyń krwionośnych (tzw.VEGF-B) reguluje odkładanie lipidów - informują naukowcy ze Szwecji na łamach najnowszego numeru czasopisma "Nature". Ich rewelacja otwiera nowe możliwości leczenia nieprawidłowego gromadzenia tłuszczy. Dzięki terapii genowej udało się wyleczyć dwoje dzieci ze śmiertelnie groźnej choroby uwarunkowanej genetycznie - adrenoleukodystrofii - informuje komplet naczy sto這wych "EurekAlert". Dzieci, które doświadczyły we wczesnych latach swojego życia silnych negatywnych przeżyć mają długotrwale zmienioną ekspresję genów w mózgu - sugerują wyniki badań przeprowadzonych z wykorzystaniem naukowców z niemiaszek na myszach. Ich pracę opublikowano właśnie na łamach czasopisma "Nature Neuroscience".dwie astronauci z wahadłowca Discovery: Amerykanin Danny Olivas i Szwed Christer Fuglesang - pomyślnie zakończyli trzecie wyjście w przestrzeń kosmiczną. Tysiące istnień może zostać ocalonych, jeśli owszem zostaną przeprowadzone istotne zmiany w produktach spożywczych. Tak twierdzi i do takich zmian dąży strażnik zdrowia w Wielkiej Brytanii, narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej (NICE). Rzucił on wyzwanie rządowi i przemysłowi spożywczemu, aby działali na my郵 poprawy narodowej diety. Szczury wędrowne, jelenie wschodnie i piżmaki to najbardziej inwazyjne ssaki w Europie - ogłosili naukowcy-twórcy systemu oceny oddziaływania gatunków na środowisko i gospodarkę starego kontynentu. Informację podaje pismo "Conservation Biology".

Analizując osady sprzed 4.000 lat Susan Zimmerman ma nadzieję, że dostarczy narzędzia, które pomogą przewidzieć tok zmian klimatycznych w przyszłości. Zapisy z dalekiej przeszłości mogą być wykorzystane w modelach klimatycznych. To pozwoliłoby odnieść się do przyszłych zjawisk klimatycznych. Obecne modele klimatyczne wykorzystują dane jedynie z ostatnich 100 lat.

Na wyspie w Transylwanii żyły przed milionami lat karłowate dinozaury - informuje serwis akademicki Discovery News. Po zjedzeniu masła liczba trójglicerydów - tłuszczów, które oprócz cholesterolu mają wpływ na gro嬌a chorób serca - rośnie we krwi w daleko mniejszym stopniu niż po tłuszczach roślinnych - wynika z badań szwedzkich naukowców.

W okresach ociepleń między ostatnimi epokami lodowcowymi temperatury na Antarktydzie obyły w znacznym stopniu wyższe niż naukowcy myśleli do tej pory. Badania brytyjskich naukowców wskazują, że Wschodnia Antarktyda była bardziej wrażliwa na globalne ocieplenie niż to wydawało się do tej pory - informuje pismo "Nature". Kraj nad Wis陰 została pochwalona za audycja profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. W środę w Parlamencie Europejskim przedstawiciele polskiego Ministerstwa Zdrowia odbierają nagrodę "Perły mądrości" przyznawaną z wykorzystaniem Europejskie federacja do Walki z Rakiem Szyjki Macicy, blisko okazji dwudniowej konferencji na zagadnienie tej choroby. Osoby z dużym nosem są lepiej chronione poprzednio przeziębieniem i alergicznym katarem. Do wniosku takiego doszli naukowcy amerykańscy z uniwersytetu stanu Iowa - pisze londyński dziennik "Daily Mail".niemal jedna szósta brytyjskich dzieci ma problemy z nauką mowy; niemal bis częściej dotyczy to chłopców - wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. tylko połowa z potrzebujących maluchów korzysta z pomocy ekspertów. Naukowe blogi aż huczą od plotek, że 18 grudnia tygodnik "Nature" opublikuje artykuł o sensacyjnym odkryciu śladów cząstek ciemnej materii - donosi RMF FM. Amerykańska filia Aeronautyki i Badania Kosmosu (NASA) o jeden dzień przedłużyła lot wahadłowca Discovery. Decyzję taką podjęto w związku z koniecznością przeprowadzenia tradycyjnego przed lądowaniem badania zewnętrznego poszycia statku i przekazania danych na Ziemię.

Terakotowa armia na wystawie w Opolu


W Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu można oglądać wystawę replik terakotowych żołnierzy pierwszego cesarza Chin. Do Opola przyjechał zbiór 50 figur naturalnej wielkości, a także m.in. monety, książki, kłódki, naczynia kultowe, pojemniki do opium.

nieznany gatunek żab zmienia odcie


Odkryto nieznany odmiana żab, u których "dojrzewanie" wiąże się z nietypową zmianą barwy. Młode osobniki - niezmiernie połyskliwe, czarne w żółte plamy - dorastają i stają się brzoskwiniowe, a ich oczy przybierają barwę nieba. O odkryciu naukowców z Bishop Museum w stolicy Hawajów, Honolulu, informuje komplet naczy sto這wych BBC.

Zdolności językowe człowieka - wiadomo, co je powoduje


Naukowcy amerykańscy uważają, że za wyjątkowe zdolności językowe człowieka nie odpowiada pojedynczy obszar w mózgu, ale zespół kilku ośrodków mózgowych, z których każdy uczestniczy w wykonywaniu prostych zadań.

Sportowy zakątek dla seniorów w Hyde Parku


W londyńskim Hyde Parku powstanie punkt do uprawiania sportu przeznaczone umy郵nie dla osób starszych - podała w środę przedstawicielstwo Associated Press. Jego twórcy dostali już zezwolenie na budowę.

Cyfrowa rewolta w Unii. Internet dla każdego


Do 2013 r. każdy Europejczyk ma mieć dostęp do szerokopasmowego internetu, a do 2015 r. połowa będzie robić internetowe sprawunki - zapowiada komitet Europejska w ogłoszonej Agendzie Cyfrowej, która ma przynieść informatyczną rewolucję w UE.

Sprzedajemy bilety autokarowe a do wszystkich kraj闚 w 鈔odku Europie r闚nie negacja logiczna w豉郾ie. Nasze bilety autokarowe owo ka盥orazowo zabezpieczenie na autorytatywny przew霩 autokarem do wn皻rza komfortowych warunkach. Je瞠li chcesz kupowa bilet autokarowy w 鈔odku nieco minut powieniene pos逝篡 si spo鈔鏚 oferty na sprzeda bilet闚 autokarowych na przewozy zagraniczne. Nasza biznes sprzedaje Sprzedajemy bilety autokarowe a do wszystkich kraj闚 w 鈔odku Europie plus negacja logiczna dopiero co. Nasze bilety autokarowe owo notorycznie zabezpieczenie na miarodajny przew霩 autokarem do wn皻rza komfortowych warunkach. Je郵iby chcesz kupowa bilet autokarowy wewn徠rz par minut powieniene pos逝篡 si spo鈔鏚 oferty na sprzeda bilet闚 autokarowych na przewozy zagraniczne. Nasza biznes sprzedaje bilety autokarowe na przewozy autokarowe a do kraj闚 takich na miar Rfn azali Wielka Brytania. Na pewnie znajdziesz tak瞠 bilety autokarowe na tranzyt a do Holandii azali Francji. Nasze bilety autokarowe sprzdajemy na przewozy autokarowe od czasu wielu lat oraz posiadamy tysi帷e zadowolonych klient闚 bilety autokarowe na przewozy autokarowe a do kraj闚 takich na spos鏏 Rajch azali Wielka Brytania. Na wida znajdziesz i bilety autokarowe na tranzyt a do Holandii azali Francji. Nasze bilety autokarowe sprzdajemy na przewozy autokarowe od czasu wielu lat r闚nie posiadamy tysi帷e zadowolonych klient闚