Prof. Kleiber: upowszechnianie nauki jest sztuką trudną


Popularyzacja nauki jest sztuką trudną do opanowania. Działalność serwisów popularnonaukowych tak znaczących mediów jak Lechistan przedstawicielstwo Prasowa jawi się jak absolutnie kluczowa - ocenia prof. Michał Kleiber w przeddzień finału V edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego za pomoc PAP wspólnie z ministerstwem nauki i szkolnictwa wyższego.

pierwsze ślady przemieszczania się zwierząt, pochodzące sprzed pół miliarda lat, odkryto w Kanadzie. Wyniki badań opublikowano w piśmie "Geology". W Błagowieszczeńsku na Dalekim Wschodzie Rosji odbyła się rada na temat zbudowania w tym regionie kosmodromu Wostocznyj, z którym wiązana jest przyszłość rosyjskiej kosmonautyki. Kolejne groby zostały odkryte za po鈔ednictwem archeologów na stanowisku z epoki brązu w południowo-wschodnim Iranie - informuje komplet naczy sto這wych internetowy Press TV.Uniwersytet Warszawski zajął pierwsze miejsce w Rankingu Szkół Wyższych w 2010 r. organizowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" i dziennik "Rzeczpospolita". Kolejne miejsca zajęły: uniwersytet Jagielloński i wszechnica Adama Mickiewicza w Poznaniu. rozumie si samo przez si powszechnie, że uderzenie asteroidy może spowodować kataklizmy na Ziemi. Teraz okazuje się, że nasza planeta może nie pozostać im dłużna. Zbliżenia asteroid (planetoid) do Ziemi zdają się wstrząsać strukturą niektórych z nich - informuje serwis internetowy New Scientist. Osiągnięcia innowacyjne Polski są w du篡m stopniu poniżej unijnej średniej, ale za to wyższe niż przeciętne jest tempo nadrabiania zaległości - wynika z opublikowanego w środę dorocznego raportu KE. UE ma raz po raz większe trudności, by w innowacyjności dogonić USA.

Nanorurki węglowe potraktowane kwasem chlorosulfonowym bez problemu rozpuszczają się w organicznych rozpuszczalnikach, co ułatwia ich wykorzystanie blisko przemysłowej produkcji kompozytów na bazie węglowych nanomateriałów, donosi "Nature Nanotechnology".

Tworzący się w mózgu osób z chorobą Alzheimera amyloid ma mn鏀two wspólnego z lepką substancją, która pomaga bakteriom zakażać cenny moczowe - informuje "Nature Chemical Biology". sprawdzian Amerykanina Craiga Ventera, polegający na umieszczeniu syntetycznego DNA w komórce bakterii, to nie jest istota sztucznego organizmu - ocenia w rozmowie genetyk z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Ewa Bartnik.

Hiszpańscy archeolodzy odkryli na stanowisku w Syrii ruiny miasta sprzed około 4500 lat tudzie ruiny fortecy sprzed 3300 lat - informuje serwis internetowy ANSA. Czarnoskóra 20-letnia dziwka wypadła w Moskwie za pomoc okno. niechybnie została pobita i wyrzucona z apartamentu za po鈔ednictwem swojego klienta - informuje "Pravda". Międzynarodowa sk豉d naukowców przystąpiła do zakładania króliczch ferm dla uzyskiwania mleka mającego wyjątkowe zdolności lecznicze - poinformował brytyjski tygodnik "Sunday Times".W ciągu ostatnich dziesięciu lat niby całkowicie wyginęło osiem gatunków węży na trzech kontynentach - wynika z raportu opublikowanego w "Biology Letters". Zdaniem naukowców do głównych przyczyn należą: globalne ocieplenie, zanieczyszczenia, choroby, rozbi鏎ka siedlisk, nieobecno嗆 pożywienia za handel tymi gadami. sonda Cassini wykonała zdjęcia błyskawicy na Saturnie. Uzyskane dane pozwoliły naukowcom na dokonanie pierwszego filmu pokazującego błyskawicę na innej planecie niż Ziemia. Otyłość, która zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia, ma związek także z innym problemem zdrowotnym, ale tym razem dotyczy on na to samo mężczyzn. Badania wykazały bowiem, że otyli panowie mają wyraźnie niższy poziom testosteronu - czytamy w piśmie "Diabetes Care".

Polskie antybakteryjne włókna


Badania prowadzone na Politechnice Łódzkiej zaowocowały opracowaniem przyjaznej środowisku metody syntezy nowoczesnych antybakteryjnych włókien celulozowych, których bakteriobójcze właściwości nadawane są przy u篡ciu nanocząstki srebra. Najnowsze wyniki badań naukowcy zaprezentowali na pierwszej wirtualnej konferencji "Zaawansowane technologie przyszłością lokalny w Unii Europejskiej", której patronem medialnym jest Serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej.

W Szwecji zamykają solaria w obawie zanim rakiem


Zarząd SATS, największej w Skandynawii sieci klubów fitness, zdecydował o zamknięciu solariów we wszystkich swoich centrach. rozstrzygni璚ie ma związek z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z którego wynika, że sztuczne opalanie jest bardziej rakotwórcze niż wcześniej sądzono.

Żywność dla kosmonautów wystrzelona w kosmos wielką armatą?


XIX- ci庵造 pomysł Juliusza Verne'a, aby strzelać w kosmos z wielkiego działa może się doczekać realizacji - informuje "New Scientist".

Ujawniono pierwsze zdjęcia z "księżycowej katastrofy"


Opublikowano pierwsze zdjęcia pokazujące efekt uderzenia w Księżyc rakiety wysłanej przez amerykańską sondę LCROSS. Fotografie pokazano w tydzień po "księżycowej katastrofie".

"Twórczość Herty Mueller to wielka literatura"


autor Andrzej Stasiuk nazwał twórczość nagrodzonej literackim Noblem pisarki Herty Mueller "poetycką prozą". - To prawdziwie wielka literatura, niezwykle się cieszę z tej nagrody - podkreślił.

Sprzedajemy bilety autokarowe a do wszystkich kraj闚 w 鈔odku Europie r闚nie negacja logiczna w豉郾ie. Nasze bilety autokarowe owo ka盥orazowo zabezpieczenie na autorytatywny przew霩 autokarem do wn皻rza komfortowych warunkach. Je瞠li chcesz kupowa bilet autokarowy w 鈔odku nieco minut powieniene pos逝篡 si spo鈔鏚 oferty na sprzeda bilet闚 autokarowych na przewozy zagraniczne. Nasza biznes sprzedaje Sprzedajemy bilety autokarowe a do wszystkich kraj闚 w 鈔odku Europie plus negacja logiczna dopiero co. Nasze bilety autokarowe owo notorycznie zabezpieczenie na miarodajny przew霩 autokarem do wn皻rza komfortowych warunkach. Je郵iby chcesz kupowa bilet autokarowy wewn徠rz par minut powieniene pos逝篡 si spo鈔鏚 oferty na sprzeda bilet闚 autokarowych na przewozy zagraniczne. Nasza biznes sprzedaje bilety autokarowe na przewozy autokarowe a do kraj闚 takich na miar Rfn azali Wielka Brytania. Na pewnie znajdziesz tak瞠 bilety autokarowe na tranzyt a do Holandii azali Francji. Nasze bilety autokarowe sprzdajemy na przewozy autokarowe od czasu wielu lat oraz posiadamy tysi帷e zadowolonych klient闚 bilety autokarowe na przewozy autokarowe a do kraj闚 takich na spos鏏 Rajch azali Wielka Brytania. Na wida znajdziesz i bilety autokarowe na tranzyt a do Holandii azali Francji. Nasze bilety autokarowe sprzdajemy na przewozy autokarowe od czasu wielu lat r闚nie posiadamy tysi帷e zadowolonych klient闚